Android L Preview

Android L Preview

Poznaj najnowszy mobilny system Google

Android Lollipop (Android 5.0) to kolejna wersja systemu mobilnego od Google'a. Ów odnowiony system, którego nazwę niedawno poznaliśmy, właśnie miał swoją premierę.

Zobacz pełny opis

Android Lollipop (Android 5.0) to kolejna wersja systemu mobilnego od Google'a. Ów odnowiony system, którego nazwę niedawno poznaliśmy, właśnie miał swoją premierę.

Nowy świat „material design”

Czego możesz się spodziewać po Androidzie 5.0? Google zaprezentował część nowych funkcji Androida Lollipop podczas konferencji Google I/O, która odbyła się w tym roku. To jednak nie wszystko, gdyż wydano również wersję Developer Preview nowego Androida jako część software development kit (SDK).

Taką wersję Androida Lollipop możesz zainstalować jedynie na Nexusie 5, Nexusie 7 lub na swoim PC poprzez odpowiedni emulator. Wersję Androida Lollipop Preview możesz pobrać dzięki Android SDK, a następnie postępować według tych instrukcji, aby go zainstalować. Przewodnik ten zakłada, iż masz już pewną wiedzę na temat posługiwania się narzędziami deweloperskimi Androida, jednak na stronie znajdziesz również wersję dla początkujących.\n

Najnowsze uaktualnienie systemu do Androida Lollipop skupia się na wprowadzeniu dla użytkownika nowego wyglądu graficznego, który bazuje na najświeższej koncepcji Google'a, zwanej „Material design”.

Cały pomysł na material design czerpie inspiracje wprost z kartki papieru oraz atramentu. Kolory systemu są jaśniejsze i odważniejsze, a kiedy dotkniesz czegoś w menu, pojawiają się piękne animacje oraz cienie, które pozwalają poczuć głębię graficzną systemu.

Możesz już zobaczyć pewne przykłady material design w nowej, przeprojektowanej aplikacji Google Play 5.0, w wersji beta Chrome'a oraz w różnych częściach Androida Lollipop Developer Preview.

Przeprojektowanie graficznych zasad Androida jest z pewnością dobrą informacją dla jego użytkowników. Ustanowi to nowy standard w projektowaniu wyglądu interfejsu, który znajdziesz już we wszystkich aplikacjach od Google'a. Będzie to podobny krok, jaki wykonali deweloperzy Google'a, kiedy ujmowali nas nowymi zasadami Androida 4.0 i jego ówczesnym wyglądem określanym mianem Holo design. Mamy nadzieję, iż Google zaprezentuje spójny wygląd, upowszechniony przez nadchodzące aplikacje dla smartfonów, także dla innych platform.

Nowe funkcje w Androidzie Lollipop

Oprócz kosmetycznych zmian Android Lollipop wprowadza udoskonaloną funkcjonalność dla użytkowników. Jednakże liczba nowych funkcji może lekko rozczarowywać.

Najprawdopodobniej, największe szanse na zauważenie ma nowy system powiadomień Androida Lollipop. Tak jak w systemie iOS, powiadomienia mogą się teraz wyświetlać na ekranie blokady. W ustawieniach prywatności będziesz mógł to zmienić, jeśli nie chcesz, by treści tych informacji lub powiadomień były wyświetlane, kiedy nie masz przy sobie telefonu. Obecnie możesz przetestować podobny system powiadomień, używając do tego aplikacji firm trzecich, takich jak Peek lub DashClock.

Powiadomienia w Androidzie Lollipop zostały zaprojektowane w taki sposób, aby działać bardziej inteligentnie, informując cię, kiedy to jest konieczne bez zbędnego zawracania głowy. Kiedy korzystasz z jakieś aplikacji lub grasz w grę, komunikaty pojawią się u góry ekranu. Możesz wtedy albo od razu się nimi zająć, albo po prostu je w danej chwili zignorować.

Również menu szybkich ustawień uległo sporym zmianom w Androidzie Lollipop. Jest ono teraz powiązane wraz z panelem powiadomień. Przechodząc w dół paska powiadomień, znajdziesz dostęp właśnie do szybkich ustawień. Nowe ustawienia zostały już dodane przy aktualizacji do Androida 4.4 (KitKat), włączając opcje dzielenia ekranu poprzez Chromecasta oraz umożliwiając ręczne zarządzanie jasnością ekranu.

Wielozadaniowość to główna melodia Androida Lollipop. Niedawno używane aplikacje są w nim wyświetlane w postaci karuzeli, po której możesz się poruszać przewijając ją w górę bądź w dół. Usunięcie danej aplikacji nastąpi po przeciągnięciu danej karty na bok. W Androidzie Lollipop Developer Preview nie zobaczymy jednak pewnej obietnicy Google'a, która wiąże się z przeglądarką Chrome. Jej karty oraz opcje wyszukiwania mają być widoczne jako oddzielne karty na karuzeli, co pozwoli udoskonalić wrażenia z przeglądania stron internetowych.

Pośród innych nowych funkcji Androida Lollipop, które możesz zauważyć, znajduje się możliwość automatycznego odblokowania twojego urządzenia. Nastąpi to to wtedy, gdy znajdzie się ono w pobliżu twojego urządzenia, podłączonego za pomocą Bluetootha, czyli na przykład zegarka Google Wear. Jeśli oddalisz się od takiego urządzenia, smartfon z Androidem zostanie zablokowany i będzie od ciebie żądał podania kodu PIN lub odblokowania za pomocą wzoru.

Dzięki innym nowościom, takim jak wydłużony czas baterii, przeprojektowana klawiatura, Google Fit, czyli aplikacji dbającej o twoje zdrowie, oraz auto-szyfrowaniu twojego telefonu, Android Lollipop staje się coraz bardziej ekscytujący.

Bądź na bieżąco

Android Lollipop został wydany w swojej finalnej wersji. Nastąpiło to w pierwszej kolejności dla rodziny Google Nexus (Nexus 4, Nexus 5, Nexus 7, Nexus 10 oraz dla świeżo zaprezentowanych urządzeń Nexus 6 i Nexus 9).

Sprawdzaj też naszą stronę z newsami, aby poznać jeszcze więcej informacji na temat Androida Lollipop. Opublikujemy je, jak tylko zostaną one podane do wiadomości.

Najczęściej pobierane Programy narzędziowe na android

Android L Preview

Download

Android L Preview (Lollipop)

Opinie użytkowników o Android L Preview

Sponsorowany×